  • Mfr # ESP-L25EM1
  • Zoro # G1075067
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
25 W
HP
1/30
RPM Range
Voltage Compatibility
115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ESP-L25EM1
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Less Shaft
3 1/2 in
Cord Length
22 in
Shaft Dia.
1/4 in
Body Dia.
3 7/8 in
Shaft Length
1/2 in
Overall Length
4 in
Stud Size
#8-36
Details
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
25 W
HP
1/30
RPM Range
Voltage Compatibility
Phase
Single
Voltage
115V AC
Motor Shaft Rotation
CWLE
Nameplate RPM
1,500
Frame
Non-Standard
Frame Material
Cast Iron
Ins. Class
A
Hz
60 Hz
Motor Design
Shaded Pole
Motor Thermal Protection
Auto
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Cast Iron
Plug Type
Round 2 Pin
Motor Mounting Position
All Angle
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Air-Over
Motor Mounting Type
Rear/Foot
Full Load Amps
1.1 A
Item
Unit Bearing Motor
Motor Service Factor
1
Motor Application
HVAC/R
Standards
Meets UL and Canadian Standards for Safety
Motor Bearings
Unit
Features
Cool running, Quiet Operation, Thick Film Lubricating System for Long Life and Dependability
Stud Quantity
8
Usable @ 208V
No
Usable @ 200V
No
No. of Speeds
1
Mounting Holes
Tapped 8-36
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/30 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, 1.1 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 25 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Motor Mounting Type Rear/Foot, Motor Frame Material Cast Iron