  • Mfr # 5011010TC
  • Zoro # G6131450
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
50 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5011010TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
50 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
10 mm
Inside Diameter
50 mm
Outside Diameter
110 mm
Overall Width
10 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
For Fluid Type
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
System of Measurement
Metric
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
2
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 50 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None