  • Mfr # 5011012TC
  • Zoro # G5913019
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
50 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5011012TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
50 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
50 mm
Outside Diameter
110 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Spring Type
Garter
Case Coating
None
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Number of Lips
2
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 50 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None