  • Mfr # 7011515SC
  • Zoro # G5931961
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
70 mm
Outside Dia.
115 mm
Width
15 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7011515SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
70 mm
Outside Dia.
115 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
115 mm
Inside Diameter
70 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 115 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None