  • Mfr # 8511013TCV
  • Zoro # G7749187
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Outside Diameter
110 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8511013TCV
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
85 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Design Code
TCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal