  • Mfr # 98.4212712.7SCV
  • Zoro # G300473594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
98.42 mm
Outside Dia.
127 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
98.4212712.7SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
98.42 mm
Outside Dia.
127 mm
Width
12.7 mm
Overall Width
0.5 in
Outside Diameter
5 in
Inside Diameter
3.875 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Max. Pressure
10 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Case Coating
None
System of Measurement
Inch
Number of Lips
1
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 3.875 in, Outside Diameter 5 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal