  • Mfr # 16020010TCNV
  • Zoro # G500472601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
16020010TCNV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
200 mm
Width
10 mm
Outside Diameter
200 mm
Overall Width
10 mm
Inside Diameter
160 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCNV
Max. Pressure
50 psi
Case Coating
None
Number of Lips
2
Maximum Pressure
50 psi
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
System of Measurement
Metric
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCNV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 50 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal