  • Mfr # 1802108.5TCNV
  • Zoro # G000472514
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Width
8.5 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1802108.5TCNV
Inside Dia.
180 mm
Outside Dia.
210 mm
Width
8.5 mm
Overall Width
8.5 mm
Outside Diameter
210 mm
Inside Diameter
180 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCNV
Max. Pressure
50 psi
Maximum Pressure
50 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCNV, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 210 mm, Overall Width 8.5 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 50 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal