  • Mfr # EVHC12I-06L
  • Zoro # G210914224
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lighting Technology
LED
Housing Material
Thermoplastic
Housing Color
White
Includes
Lithium Iron Phosphate (LiFePO) Battery, Micro-Controller Based 3-Stage Charger
Standards
UL 924
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EVHC12I-06L
Country of Origin
China
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
3 yr, 5 yr
Overall Width
12 1/2 in
Overall Height
9 in
Recommended Mounting Height
10 ft
Overall Length
24 3/4 in
Details
Item
Emergency Lighting Unit
Lighting Technology
LED
Housing Material
Thermoplastic
Housing Color
White
Includes
Standards
UL 924
Emergency Wattage
50 W
Lamp Head Location
Sides, Top
Number of Lamp Heads
2
Environmental Rating
Damp Location Rated
Minimum Operating Temperature
50 Degrees F
Recommended Single Fixture Spacing
51 ft
Number of Bulbs
2
Series
EVHC
Housing Finish
Textured
Input Voltage
120/277V AC
Features
Self Diagnostics
Yes
Battery Chemistry
Lithium Iron Phosphate
Remote Capacity
12 W
Battery Recharge Time
24 hr
Lamp Wattage
6 W