  • Mfr # 1950G-1-B-24-NA
  • Zoro # G207143446
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" FNPT
Range
0.4 to 1.6 in H2O
Standards
ATEX, CE, CSA, FM, IECEx, UL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1950G-1-B-24-NA
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" FNPT
Range
0.4 to 1.6 in H2O
Standards
ATEX, CE, CSA, FM, IECEx, UL
Features
Switch Type
1 Form C relay (SPDT).
Temperature Limits
0 to 140°F (-17 to 60°C). Note: Set point drift may occur with ambient temperature changes.
Service
Air and compatible combustible gases.
Pressure Limits
45" w.c. (11.2 kPa) continuous; 10 psig (68.95 kPa) surge.
Process Connections
1/8" female NPT.
Power Requirements
24 VDC ±10%. 120 or 240 VAC ±10% optional.