  • Mfr # E50AT36P
  • Zoro # G5231834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Actuator Location - Limit Switch
Top
AC Contact Rating - Limit Switch
10A at 600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E50AT36P
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Body Depth - Limit Switch
1.78 in
Actuator Length - Limit Switch
1.78 in
Height
1.88"
Body Width - Limit Switch
1.54 in
Body Height - Limit Switch
3.13 in
Width
1.54"
Depth
1.79"
Actuator Length
1.78"
Roller Width
0.16 in
Arm Width
0.36 in
Arm Depth
0.36 in
Product Width
1.58 in
Cord Length
96 ft
Product Height
1.9 in
Arm Length - Minimum
0.16 in
Mounting Hole Diameter
0.2 in
Body Depth
1.58 in
Arm Length - Maximum
0.36 in
Roller Diameter
0.44 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Body Width
1.54 in
Overall Depth
1.54 in
Overall Width
1.58 in
Overall Height
1.9 in
Body Height
3.13 in
Details
Item
Heavy Duty Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Top
10A at 600V
DC Contact Rating - Limit Switch
Not Rated
Body Style - Limit Switch
Standard
Mounting - Limit Switch
Surface
Mounting Hole - Limit Switch
(2) 0.20 in dia
Amps
10
Actuator Location
Series
E50
Mounting Hole Pattern - Limit Switch
2 Hole Diagonal
Boot Sealed Actuator (Limit Switch)
No
Movement
Linear
Contact Form
1NO/1NC
NEMA Rating
3, 3S, 4X, 6P
IP Rating
IP67, IP69K
No
Contact Form - Limit Switch
AC Contact Rating
10 A @ 240 V
Electrical Connection
8 ft Cable
Stem Thread - Limit Switch
No Stem
Wiring Entry
1/2 in NPT
Limit Switch Style
Heavy Duty Limit Switch
Operating Force
4.0 in-lb
Standards
CE, CSA, UL Listed
Travel
Operating Travel 0.04 in, Reset Travel 0.02 in, Total Travel 0.28 in
Body Style (Limit Switch)
Standard
DC Contact Rating
1 A @ 250 V
Voltage Rating
600VAC
Mounting Hole Spacing - Limit Switch
2.34 in x 1.16 in
Operating Temp. Range
14 Degrees to 250 Degrees F
Actuator Style
Push Roller Plunger
Body Material
Zinc
Roller Material
Nylon
Differential Travel
0.25 in
Arm Material
Metal
Certification
UL Listed
Connection Type
8 ft (2.4 m) cable
Weight
2.1 lb
Cable Type
SOOW-A
Contact Configuration
1 NO-1 NC
Compliances
CE Marked
Accuracy
Within 0.002
Environmental Rating
NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67, IP69K
Maximum DC Current
1A
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Product Name
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch
Enclosure Material
Die cast zinc
Contact Rating
10A at 240Vac, 1A at 250Vdc
Switch Type
Top push roller
Operating Temperature - Min
14 °F
Maximum AC Current
10A
Operating Temperature - Max
221 °F
Operating Torque - Maximum
18 in-lb
Plunger Adjustability
Fixed
Lamp Type
No Lamp Module Included
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Boot Sealed Actuator
Boot Included
Directional Movement
Linear
Mounting Hole Vertical Center to Center Distance
29 mm
Mounting Hole Horizontal Center to Center Distance
59 mm
Reset Travel
0.02 in
Pretravel
0.02 in
Operating Temperature - Maximum
221 Degrees F
Operating Force - Minimum
8 ozf
Action
Momentary/Momentary
Number of Mounting Holes
2
Arm Adjustability
Adjustable
Total Travel
0.28 in
Roller Adjustability
Fixed
Operating Torque - Minimum
4 in-lb
Roller Position
NEMA Enclosure Rating
1, 13, 3, 3S, 4, 4X, 6, 6P
Overtravel
0.28 in
Operating Force - Maximum
4 lbf
Body Configuration
Plug-In
Mounting Style
Surface
Includes Actuator
Actuator Included
Description
Push Roller Plunger Limit Switch, Actuator Style - Limit Switch Plunger, Roller, Actuator Location - Limit Switch Top, AC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 600V, DC Contact Rating - Limit Switch Not Rated, Contact Form- Switches 1NC/1NO, Actuator Length - Limit Switch 1.78 in, Body Height - Limit Switch 3.13 in, Body Width - Limit Switch 1.54 in, Body Depth - Limit Switch 1.78 in, Boot Sealed Actuator - Limit Switch No, Body Style - Limit Switch Standard, NEMA Rating 3, 3S, 4X, 6P