  • Mfr # XTCR050D11T
  • Zoro # G0783492
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCR050D11T
Country of Origin
Germany
Dimensions
Product Length/Depth
6.5 in
Frame Size
D
Overall Height
6 in
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Depth
6.5 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Width
9.5 in
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Auxillary Contacts
2
Yes
HP @ 1 Phase - 230V
10
Frame / Series / Class / Code
Frame D
HP @ 3 Phase - 575V
50 hp
Contact Configuration
1 NO, 1 NC
Amperage Rating
50A
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
15 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
10 hp
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
20 hp
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Inductive
50 A
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Embedded Surge Suppressor
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
50 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
40 hp
Full Load Current - Resistive
80 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor (3-pole, reversing) with a 24V AC coil. This model operates via electromagnetic actuation within specified parameters and is part of the XT series with frame D. This model includes 1NO/1NC auxiliary contacts (2 total), an embedded surge suppressor, and screw terminals. Suitable for DIN Rail or panel mounting configurations. Rated for operation within the specified current and frequency ranges; rated temperature range: -13°F to 122°F.
Action: Reversing
  • Poles: 3
  • Coil Voltage: 24V AC
  • Full Load Amps (Inductive): 50 A
  • Full Load Amps (Resistive): 80 A
  • Aux Contacts: 2 (1NO/1NC)
  • Contact Configuration: 1 NO, 1 NC
  • Frame Size / Series: Frame D, XT
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Electrical Connection: Screw
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Enclosure: No Enclosure
  • IP Rating: IP20
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Certifications: CSA Certified; UL Listed; EN 60947; IEC 60947; RoHS
  • Compliance: CE Marked
  • Operating Temperature: -13°F to 122°F
  • Dimensions: Width 9.5 in; Height 6 in; Depth 5.79 in