  • Mfr # XTCE012B10TD
  • Zoro # G2818934
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XTCE012B10TD
Country of Origin
Romania
Dimensions
Frame Size
B
Product Length/Depth
3 in
Overall Depth
3 in
Overall Height
2 in
Overall Width
3 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Frame / Series / Class / Code
Frame B
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 1 Phase - 230V
2
Series
XT
Type
Full voltage non-reversing contactor
IP Rating
IP20
Amperage Rating
12A
Contact Configuration
Compliances
CE Marked
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Contactor Style
IEC
Electrical Operating Durability
Response Time
Maximum Voltage Rating
690V AC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Full Load Current - Resistive
22 A
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Mechanical Operating Durability
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Full Load Current - Inductive
12:00 AM
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Description
The Eaton XT IEC contactor is a 3-pole, non-reversing IEC magnetic contactor with a 24 V DC coil. It provides 1 normally open main contact and includes 1 NO auxiliary contact. It is rated for a maximum of 12 A inductive load and 22 A resistive load within specified conditions, uses screw terminals, and is compatible with DIN rail or panel mounting as per installation guidelines. This XT-series frame B device is designed for operation at voltages up to 690 V AC within specified parameters, with IP20 protection and no enclosure, and carries UL Listed, CSA Certified, IEC 60947, EN 60947, CE Marked, and RoHS certifications.
Coil voltage: 24 V DC
  • Action: Non-Reversing; Reversing: No
  • Poles: 3
  • Main contact configuration: 1 NO
  • Auxiliary contact: Includes 1 auxiliary contact (1 NO)
  • Full-load amps: Inductive 12 A; Resistive 22 A
  • Maximum voltage rating: 690 V AC
  • Mounting: DIN Rail, Panel
  • Terminals: Screw
  • Enclosure: No Enclosure
  • IP rating: IP20
  • Certifications/Compliances: UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; EN 60947; CE Marked; RoHS
  • Series/Frame: XT; Frame Size: B
  • Dimensions: 3 in W x 2 in H x 3 in D