Mfr # JGS3150FAG
Zoro # G3730100
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
JG
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
JGS3150FAG
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.13 in
Depth
3.57 in
Height
4.13 in
Max. Wire Size
1/0 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Description
Molded Case Circuit Breaker, 150 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 85kA at 240V AC, For Use With Allen Bradley MCC, Eaton MCC Eaton, Rockwell Automation Enclosed Control, Switchboard, Westinghouse, Series JG, High Amp Trip Setting 250 A, Low Amp Trip Setting 20 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC