  • Mfr # SMART1200XLHG
  • Zoro # G416425982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Medical Grade
Yes
UPS Type
Line-interactive
Input Voltage
120 V AC
Mounting
Tower
Output Voltage
115 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SMART1200XLHG
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Details
Medical Grade
Yes
UPS Type
Line-interactive
Input Voltage
120 V AC
Mounting
Tower
Output Voltage
115 V AC
Power Rating
1000 VA
Wattage
750 W
Number of Outlets
4
Outlet Type
4 NEMA 5-15R-HG
Description
Tripp Lite Series SmartPro 120V 1kVA 750W Medical-Grade Line-Interactive Tower UPS, 4 Outlets, Full Isolation, Expandable Runtime