  • Mfr # DA1-32011FB-A20C
  • Zoro # G0277588
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. HP
3 hp
Input Voltage
240V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DA1-32011FB-A20C
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Depth
7.32 in
Width
4.21 in
Height
9.09 in
Overall Height
9 1/8 in
Overall Depth
7 3/8 in
Overall Width
4 1/4 in
Details
Item
Variable Frequency Drive
Max. HP
3 hp
Input Voltage
240V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
Max. Output Amps
10.5 A
Output Phase AC
With Bypass / No Bypass
No Bypass
With Line Contactor / No Line Contactor
No Line Contactor
Input Frequency
50/60 Hz
Standards
Accepts Input Control Signal
Remote Control
For Use With
3-Phase Inverter Duty Motor
Dynamic Braking
No
Starting Torque
2
Control Method
PID Controller, V/Hz, Sensor less Vector (SLV), Closed-Loop Vector (CLV) Control
Digital Readout
Yes
Displays
LED Keypad
Display Type
LED
Adjustable Deceleration Time
0 to 600 sec
Start/Stop Control
Programmable
Adjustable Acceleration Time
0 to 600 sec
Protection
Overload
Control Type
Keypad, Remote
Torque @ 1 Hz
2
Key Pad Lockout
Yes
Output Frequency Range
0 to 500 Hz
Input Voltage Range
200 to 240V AC
Input Type
Analog, Digital
Number of Inputs
(3) Digital Inputs, (2) Analog Inputs
Output Type
Analog, Digital
Output Voltage Range
200V AC to 240V AC
Series
DA1 Family
Torque Application
Constant Torque, Variable Torque
Number of Outputs
(2) Output - Analog or Digital +(2) Relay Output
Style
Advanced MicroDrive
Color
White
Enclosure Rating
NEMA 0
Ethernet Port Included
No
Application
High-Performance Microdrive, Machinery OEM Drive
Maximum Output Power
Maximum Output Current
11 A
Brake Chopper Included
Description
Variable Frequency Drive, Input Voltage 240V AC, Input Phase AC Three, Input Frequency 50/60 Hz, Maximum Output Power 3 hp, Maximum Output Current 11 A, Output Voltage 240V AC, Output Phase AC Three, Output Frequency Range 0 to 500 Hz, Enclosure Rating NEMA 0