  • Mfr # IR-FAND24DC
  • Zoro # G114910933
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Blade Diameter
24 in
Number of Speeds
Variable
Voltage
120V
Air Flow
3,800/8,800 cfm
Sound Level
45 dBA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IR-FAND24DC
Country of Origin
China
Dimensions
Blade Diameter
24 in
Max. Depth
10 in
Width
30 in
Length
29 in
Details
Number of Speeds
Variable
Voltage
120V
Air Flow
3,800/8,800 cfm
Sound Level
45 dBA
Item
Drum Fan
Material
Aluminum
For Use With
Indoor/Outdoor
Watts
125 W
Color
Yellow
Features
Built-In Carry Handle
Description
  • • The new technology deliver air 8800 CFM only takes 125 Watt in 24in BLDC drive drum fan, which 1/2 energy saving than traditional same size AC drive model.
  • • This industrial floor fan composed with 5 inch solid wheels and tough carry handle for convenient transportation, easy moving everywhere portability. It has 180-degree adjustable structure for airflow direction.
  • • UL Safety Listed, 100% copper wiring motor with sturdy wide metal housing. Safety yellow powder coated steel construction, OSHA compliant grilles and 9FT power cord for long lasting use. 120V / 60Hz, 125 Watt, 1130-RPM.