Mfr # 270CLEDMA24AD
Zoro # G2551075
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
70 mm
Housing Material
Plastic
Lighting Technology
LED
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
270CLEDMA24AD
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
3 1/8 in
Diameter
70 mm
Height
2 8/25 in
Description
Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color Amber, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 75, 85 Flashes per Minute, Housing Material Plastic, Lens Design Snap Mount, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.085A AC, 0.065A DC, Height 2.323 In.