  • Mfr # BT50BSFTT16100M
  • Zoro # G3728932
Projection
100.00mm
Nose Dia.
33.30mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT50BSFTT16100M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Nose Dia.
33.30mm
Taper Size
BT50
Bore Dia.
16.00mm
Overall Length
7.9450mm
Details
Item
End Mill Holder
Projection
100.00mm
JIS B6339
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Measurement System
Metric
Description
End Mill Holder, Taper Size BT50, Projection 100.00mm, Nose Dia. 33.30mm, Coolant Fed Coolant Through