Grooving/Threading Cutting Unit Head, PSC63S40JNER4, 148.00mm L
  • Mfr # PSC63S40JNER4
  • Zoro # G3569210
Overall Length
148.00mm
ANSI Code
PSC63S40JNER4
Shank Dia.
63.00mm
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
PSC63S40JNER4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC63S40JNER4
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
148.00mm
Shank Dia.
63.00mm
Max. Bore Depth
80.00mm
Min. Bore Dia.
48.00mm
Connection Size
Item
Grooving/Threading Cutting Unit Head
ANSI Code
PSC63S40JNER4
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
PSC63S40JNER4
Cutting Application
Grooving, Threading
Insert Holding Type
Clamp
Compatible Hardware
Top Notch Clamp
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26623
Center to Cutting Tip
27.00mm
Toolholder Style
PSC63S
Number of Coolant Holes
1
Insert Style
NG4L
Cutting Location
Internal
Description
Grooving/Threading Cutting Unit Head, PSC63S, Overall Length 148.00mm, PSC63S40JNER4, 27.00mm, Top Notch Clamp, Coolant Through, Grooving, Threading, Right Hand