Indexable Cutting Head Unit, PSC50S25GDCLNL12, 120.00mm L, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S25GDCLNL12
  • Zoro # G3568282
Overall Length
120.00mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GDCLNL12
Rake
-13.5 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Shank Dia.
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50S25GDCLNL12
Overall Length
120.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
66.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GDCLNL12
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Cutting Application
Boring
Insert Holding Type
Clamp
Standards
ISO 26623
Compatible Hardware
Kenclamp
Center to Cutting Tip
17.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Insert Style
CN
Approach Angle
95 Degrees
ISO Number
PSC50S25GDCLNL12
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
DCLN
Description
Indexable Cutting Head Unit, DCLN, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 120.00mm, PSC50S25GDCLNL12, 95 Degrees , 17.00mm, Kenclamp, Coolant Through, Boring, Left Hand