  • Mfr # DV50BHCSLT06200M
  • Zoro # G3579430
Key Features
Series
ERK
Bore Dia.
69.8500mm
Taper
DV50
ANSI Number
DV50BHCSLT06200M
Nose Dia.
13.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV50BHCSLT06200M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
13.50mm
Taper Size
DV50
Hole Dia.
69.85mm
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
301.60mm
Tool Depth
35.00mm
Details
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
Taper
ANSI Number
DV50BHCSLT06200M
Shank Type - Machining
Balanced to RPM
20,000
Projection
200.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 69871
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 69.85mm, DV50, Shank Dia. 6.00mm