Indexable Cutting Head Unit, PSC50S16ESDUCL07, 100.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S16ESDUCL07
  • Zoro # G3570811
Overall Length
100.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S16ESDUCL07
Insert Size
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50S16ESDUCL07
Overall Length
100.00mm
Insert Size
Shank Dia.
50.00mm
Max. Bore Depth
46.00mm
Min. Bore Dia.
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
7.75mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S16ESDUCL07
Cutting Direction
Left Hand
Rake
-8 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Application
Boring
Insert Style
DC
Center to Cutting Tip
11.00mm
Number of Coolant Holes
1
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Holding Type
Screw On
Toolholder Style
SDUC
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
PSC50S16ESDUCL07
Standards
ISO 26623
Description
Indexable Cutting Head Unit, SDUC, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 100.00mm, PSC50S16ESDUCL07, 93 Degrees , 11.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand