Indexable Cutting Head Unit, PSC50S25GDCLNR12, 120.00mm L, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S25GDCLNR12
  • Zoro # G3569585
Overall Length
120.00mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GDCLNR12
Rake
-13.5 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC50S25GDCLNR12
Overall Length
120.00mm
Insert Size
Shank Dia.
50.00mm
Max. Bore Depth
66.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GDCLNR12
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Compatible Hardware
Kenclamp
Center to Cutting Tip
17.00mm
Cutting Application
Boring
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Clamp
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
ISO Number
PSC50S25GDCLNR12
Insert Style
CN
Standards
ISO 26623
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
DCLN
Description
Indexable Cutting Head Unit, DCLN, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 120.00mm, PSC50S25GDCLNR12, 95 Degrees , 17.00mm, Kenclamp, Coolant Through, Boring, Right Hand