Indexable Cutting Head Unit, PSC50S25GSDUCR11, 120.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S25GSDUCR11
  • Zoro # G3570574
Overall Length
120.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GSDUCR11
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-6 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC50S25GSDUCR11
Overall Length
120.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
11T308 (32.52)
Insert Cutting Edge Length
11.63mm
Max. Bore Depth
67.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GSDUCR11
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Cutting Application
Boring
Insert Style
DC
Coolant Fed
Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
ISO Number
PSC50S25GSDUCR11
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Toolholder Style
SDUC
Center to Cutting Tip
17.00mm
Standards
ISO 26623
Approach Angle
93 Degrees
Insert Holding Type
Screw On
Number of Coolant Holes
1
Description
Indexable Cutting Head Unit, SDUC, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 120.00mm, PSC50S25GSDUCR11, 93 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand