Indexable Cutting Head Unit, PSC50S25GPDUNL11, 120.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S25GPDUNL11
  • Zoro # G3570872
Overall Length
120.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GPDUNL11
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50S25GPDUNL11
Overall Length
120.00mm
Insert Size
Shank Dia.
50.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.63mm
Max. Bore Depth
67.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GPDUNL11
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Number of Coolant Holes
1
Standards
ISO 26623
Coolant Fed
Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Toolholder Style
PDUN
Cutting Application
Boring
Approach Angle
93 Degrees
Insert Style
DN
ISO Number
PSC50S25GPDUNL11
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
17.00mm
Description
Indexable Cutting Head Unit, PDUN, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 120.00mm, PSC50S25GPDUNL11, 93 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand