Indexable Cutting Head Unit, PSC63S40LPDUNR15, 178.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC63S40LPDUNR15
  • Zoro # G3571152
Overall Length
178.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC63S40LPDUNR15
Rake
-11.5 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63S40LPDUNR15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
178.00mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Max. Bore Depth
115.00mm
Min. Bore Dia.
50.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC63S40LPDUNR15
Rake
Cutting Direction
Right Hand
Insert Style
DN
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
Toolholder Style
PDUN
Approach Angle
93 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
ISO Number
PSC63S40LPDUNR15
Cutting Application
Boring
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
27.00mm
Standards
ISO 26623
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Description
Indexable Cutting Head Unit, PDUN, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 178.00mm, PSC63S40LPDUNR15, 93 Degrees , 27.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand