  • Mfr # EA19-12W5040CG
  • Zoro # G016237312
/ea
Key Features
Watts
12W
Color Rendering Index
90
Bulb Housing
Plastic
Dimmable
Yes
Bulb Shape
A19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EA19-12W5040CG
Country of Origin
China
Details
Bulb Base Type
GU24
Color Temperature
4000K
Lumens
1100 lm
Watts
12W
Color Rendering Index
90
Bulb Housing
Plastic
Dimmable
Yes
Bulb Shape
A19
Bulb Finish
Frosted
Rated Life
25,000 Hrs
Voltage
120V
Item
LED Light Bulb
Damp Rated
Description
A19 / Omni-Directional / LED Light Bulbs / Dimmable / 12 W / 120 V / 1100 lm / 220 Deg / 4000 K / 90+ CRI / 91.6m/W / 0.9 pf / 0.11 A / GU24 Base / 25,000 Hrs. / Damp Rated / UL / CEC 3.0 / Frosted Plastic Lens / Fully Enclosed Rated