  • Mfr # 40402X1.5-25
  • Zoro # G306694351
/ea
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
Color
Yellow
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40402X1.5-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
2 mm
Outside Diameter
5 mm
Overall Length
25 ft
Details
Item
Tubing
Color
Yellow
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Clarity
Opaque
Hardness
Shore A 69
Reinforcement
Not Reinforced
Jacket Color
No Jacket
Tube Form
Coil
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Jacket Material
No Jacket
Fitting Compatibility
Barbed
System of Measurement
Metric
Stripe Color
No Stripe
Flexibility
Flexible
Peristaltic Pump Compatible
No
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 2 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 5 mm, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable