  • Mfr # 9190A-E-P-156
  • Zoro # G8249193
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
9190A-E-P-156
Overall Height
18.81 in
Well Diameter
1.19 in
For Stem Diameter
3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10, mm, 1/4 in
Overall Dimensions
18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D
Overall Depth
14.91 in
Overall Width
8 in
Well Depth
6.31 in
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
Accuracy
+/-0.2 Degrees C Full Range
RTD Type
4 Wire, 3 Wire, 2 Wire
Application
RTD Temperature Range
yes
Thermocouple Type
C, E, J, K, L, M, N, R, S, T, U
Thermocouple Temperature Range
Max. Loop Current
4 to 20mA
+/-0.2 Degrees C
For RTD Type
2-Wire, 3-Wire, 4-Wire, Ni-120, PT-100 (385), PT-100 (3926), PT-100 (JIS)
Thermocouple mV Characteristics
0.025% + 0.01 mV at -10 to 75 mV
Typical Cooling Time
Thermocouple Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Current mA Characteristics
0.02% + 0.002 mA Accuracy/4 to 22 mA, 4 to 24 mA Range
40 min (-95 Degrees to 140 Degrees C)
Resistance Sensing Current Characteristics
0.02% at 0.002 mA; Cal 4-22 mA, Spec 4-24 mA
Sensor Type
RTD, Thermocouple
Thermocouple Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
Power Source Details
100 to 115V, 200 to 230V
Yes
Reference Input Resistance Characteristics
+/--0.0025 ohm Accuracy (0 to 42 ohm), +/-60 ppm of Reading Accuracy (42 to 400 ohm)
Brand and Series
Fluke 9190A
Temperature Range
Reference Junction Temperature Characteristics
+/- 0.35 Degrees C Accuracy at Ambient Temperature of 13 Degrees to 33 Degrees C
RTD Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
RTD Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Reference Input Temperature Characteristics
Thermocouple Temperature Accuracy Characteristics
Display Resolution
0.01 Degrees
For Thermocouple Type
Type C, Type E, Type J, Type K, Type L, Type M, Type N, Type R, Type S, Type T, Type U
Single Well/Dual Well
Single Well
4-Wire Device Resistance Characteristics
Range: 0 to 400 ohms/Accuracy: +/-0.0025 ohms (0 to 42 ohms), +/-60 ppm of Reading (42 to 400 ohms)
Description
Drywall Temperature Calibrator, Field Metrology Well, Fluke 9190A, -139 Degrees to 284 Degrees F/-95 Degrees to 140 Degrees C, Temperature Set Points -95 Degrees C, 140 Degrees C, Interface RS-232, USB Cable, Number of Set Points Variable, 18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D