  • Mfr # WHCC-1M1UNV210P-75L
  • Zoro # G614802936
/ea
Key Features
Environmental Rating
Damp Location
Length
5 11/16 in
Width
2 5/8 in
Height
1 7/16 in
Input Voltage
100 to 277V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WHCC-1M1UNV210P-75L
Country of Origin
China
Dimensions
Length
Width
2 5/8 in
Height
Details
Item
PROGRAMMABLE LED DRIVER
Environmental Rating
Damp Location
Input Voltage
100 to 277V AC
Input Power
92 W
Output Voltage
28 to 56V DC
Output Current
350 to 2,100 mA
Brand and Series
WorkHorse
Driver Mounting Location
Remote Mount
Max. Ambient Temp.
122 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Warranty
5 yr
Standards
CSA C22.2 No. 250.13, cULus, FCC, RoHS, UL 8750 Recognized, UL1310
Driver Class
Class 2
Min. Ambient Temp.
-22 Degrees F
Number of Bulbs Supported
6
Total Harmonic Distortion
20 %
Programming Method
Software
Power Output - Maximum
75 W
Dimming Method
0-10V
Dimming Range
100% to 10%
Power Output - Minimum
9.8 W
Input Current - Maximum
0.92 A
Power Factor - Minimum
0.9
Max. Case Temp.
194 Degrees F
LED Driver Protection
Overload Protection, Overvoltage Protection, Short-Circuit Protection
Ouput Constant
Constant Current
Output Technology
Programmable
Case Form Factor
Linear
Driver Life Expectancy
50,000 hr
Description
WorkHorse, PROGRAMMABLE LED DRIVER, Number of Bulbs Supported 6, 100 to 277V AC Input Voltage, 28 to 56V DC Output Voltage, 350 to 2,100 mA Output Current, 92 W Input Power, 5 11/16 in Length, 2 5/8 in Width, 1 7/16 in Height, Case Form Factor Linear, Class 2