  • Mfr # RIBMW24B-44-BC
  • Zoro # G0394042
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
1.34
Dimensions
4" H x 4" W x 1.8" D (10.2 x 10.2 x 4.6 cm); 1/2" NPT nipple
Width
4.27
Application
MT4-6
Includes
Optional End of Line Resistor (EOL)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMW24B-44-BC
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1.34
Width
4.27
Details
Item
BACnet MS/TP Network Relay
Application
MT4-6
Includes
Contact Rating
20A
Baud Rate
9600, 19200, 38400, 57600, 76800, and 115200
Contact Type
4-SPDT
Power Input
400 mA @ 24 VAC, 190 mA @ 24 VDC
Conduit Hub
1/2" NPT
Operating Temperature
-30° to 140°F (35° to 60°C)
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Frequency
50/60 Hz
LCD
Track
Communications
BACnet
Duty
Continuous duty
Mount
Track Mount
Life Expectancy
10 million cycles minimum
Type
Modular Panel
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Supply Voltage
24 VAC @ 111 mA, 24 VDC @ 81 mA, 120 VAC @ 96 mA