  • Mfr # RIBMN12S-FA
  • Zoro # G3225463
Application
MT212
Mount
Override Switch Mount
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Feature
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMN12S-FA
Item
Track Mnt Rly,15A,SPST,Override,24VAC/DC
Application
MT212
Mount
Override Switch Mount
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Feature
LED
Contact Type
1-SPST
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Frequency
50/60 Hz
Contact Rating
15A
Track
Description
Polarized Relay, 15 Amp SPST + Override, 12 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount