  • Mfr # RIBMN24Q4C
  • Zoro # G3225621
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
MT212-6
Dimensions
A and G size enclosures: 2.3" H x 3.2" W x 1.8" D (5.84 x 8.13 x 4.57 cm), B size enclosures: 4" H x 4" W x 1.8" D (10.16 x 10.16 x 4.57 cm)
Height
1.75
Width
2.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMN24Q4C
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1.75
Width
2.75
Wire Length
16" (40.6 cm)
Details
Item
Track Mount,4 Output,I/O Expander
Application
MT212-6
Approvals
UL listed, UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, cUL listed, CSFM, UL File S7312
Type
Modular Panel
Power Input
24 VAC, 24 VDC
Operating Temperature
-30° to 140°F(-34° to 60°C)
Housing Type
NEMA 1, plenum rated
Feature
LED
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Mounting Type
Surface
Contact Type
4-SPST
Contact Rating
15A
Conduit Hub
1/2" NPT, 3/4" NPT
Frequency
50/60 Hz
Description
Four Output I/O Expander, 24 Vac/dc Power, 0-10 Vdc / 0-5 Vdc Control Input, 2.75" Track Mount