  • Mfr # RIBMN24C-FA
  • Zoro # G3225560
/ea
Key Features
Voltage
24 Vac/dc
Color
Green
Application
MT212
Frequency
50/60 Hz
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBMN24C-FA
Item
Track Mount Relay,15A,SPDT,12VAC/DC
Voltage
24 Vac/dc
Color
Green
Application
MT212
Frequency
50/60 Hz
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Feature
LED
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Contact Rating
15A
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Contact Type
1-SPDT
Description
Polarized Relay, 15 Amp SPDT, 24 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount