  • Mfr # RIBMN12S
  • Zoro # G3225481
Application
MT212
Contact Rating
15A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBMN12S
Item
Track Mount Relay,15A,SPST,Ovrd,24VAC/DC
Application
MT212
Contact Rating
15A
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Contact Type
1-SPST
Type
Modular Panel
Frequency
50/60 Hz
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Mount
Override Switch Mount
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Feature
LED
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPST + Override, 12 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount