  • Mfr # RIBMN24S
  • Zoro # G3225658
Application
MT212
Voltage
24 Vac/dc
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBMN24S
Item
Trck Mount Relay,15A,SPST,Ovrrd,24VAC/DC
Application
MT212
Voltage
24 Vac/dc
Color
Green
Contact Rating
15A
Contact Type
1-SPST
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Feature
LED
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Frequency
50/60 Hz
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Relay Status
LED, ON - relay activated
Mount
Override Switch Mount
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPST + Override, 24 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount