  • Mfr # RIBME2402B
  • Zoro # G3225369
/ea
Key Features
Coil Volts
24VAC/DC
Application
MT4
LCD
Track
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Rating
20A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBME2402B
Item
Track Mount Rly,20A,SPDT,24VAC/DC,120VAC
Coil Volts
24VAC/DC
Application
MT4
LCD
Track
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Rating
20A
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Contact Type
1-SPDT
Feature
LED
Type
Modular Panel
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Relay Status
LED, ON - relay activated
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC, 208-277 VAC
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Frequency
50/60 Hz
Description
Low Input/Optoisolated Relay, 20 Amp SPDT, 24 Vac/dc/208-277 Vac Power Input, 5-25 Vac/dc Control Input, 4.00" Track Mount