Poly Chain GT Carbon Belts, 14MGT-2660-37
  • Mfr # 14MGT-2660-37
  • Zoro # G7925297
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Pitch Length - Timing Belts
2660 mm
Number of Teeth - Timing Belts
190
Pitch - Timing Belts
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-2660-37
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2660 mm
Height
10.2 mm
Top Width
37 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Number of Teeth - Timing Belts
190
Pitch - Timing Belts
14 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Temp. Range
-54 to 85°C