Timing Belt, 14MGT-2450-20, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-2450-20
  • Zoro # G816090636
Key Features
Color
Blue
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
14 mm
Industry Number
14MGT-2450-20
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-2450-20
Dimensions
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Pitch Length
2,450 mm
Top Width
20 mm
Details
Color
Blue
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
14 mm
Industry Number
14MGT-2450-20
Application
Item
Timing Belt
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Tooth Shape
Curvilinear
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Tooth Location
One Side
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Belt Coating
Nylon
Number of Teeth
175
Belt Material
Polyurethane
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-2450-20, Number of Teeth 175, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,450 mm, Tooth Location One Side, Top Width 20 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber