  • Mfr # LEDLCBDT5/G4/8SC/120-347
  • Zoro # G416484811
/ea
Key Features
Light Technology
LED
Dimming Method
No Dimming
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Color Selectable
Yes
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LEDLCBDT5/G4/8SC/120-347
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bulb Dia.
5/8 in
Nominal Length
46 in
Details
Item
Linear LED Light Bulb
Light Technology
LED
Dimming Method
No Dimming
-4 Degrees F
Color Selectable
Yes
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Rated Life
50,000 hr
Shatter-Resistant
No
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Incandescent Wattage Equivalency
28 W, 54 W
Color Temperature
3000K, 3500K, 4000K, 5000K
For Enclosed Fixtures
Bulb Housing
Glass
Lumen Selectable
Lamp Wiring
Double-End
Watts
14 W, 20 W, 25 W
Standards
cULus Listed, Energy Certification
Dimmable
No
Dimming Type
Voltage
120 to 347 V
Bulb Start Type
Regulated Ballast
Color Rendering Index
80
Lumens
3,500 lm
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Bulb Power Source
Direct Wired
Bulb UL Type
Type B
Description
Linear LED Light Bulb, Bulb Base Type Miniature Bi-Pin (G5), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T5, Color Rendering Index 80, Color Temperature 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Incandescent Wattage Equivalency 28 W, 54 W, Lumens 3,500 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant No, Watts 14 W, 20 W, 25 W, Color Selectable Yes, Light Technology LED, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 347V AC, Standards cULus Listed, Energy Certification, UL 1993 Environmental Rating Damp Location