  • Mfr # PBV3150TPE1
  • Zoro # G9885858
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1 1/2"
Inlet Size
1 1/2"
Port Size
1 1/2" x 1 1/2"
Connection Type
FNPT
Body Material
Polypropylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PBV3150TPE1
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
Inlet Size
Port Size
1 1/2" x 1 1/2"
Height
8.35"
Length
4.90"
Overall Height
8 3/8 in
Overall Width
4 7/8 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Connection Type
FNPT
Body Material
Polypropylene
Max. Pressure
150 psi
Max. Temp.
70 Degrees F
Item
Pressure Reducing Control Valve
Nut Material
Stainless Steel
Max. Intermittent Flow Rate
23 gpm
Max. Fluid Temp.
180 Degrees F
Cover Material
Noryl(TM)
Valve Type
Back Pressure
Operating Pressure
150 psi
Application
Industrial Use
Pressure Adjustment Range
10 to 150 psi
Elastomer Material
EPDM
Max. Continous Flow Rate
72 gpm
Spring Material
Zinc Plated
Max. Continuous Flow Rate
72 gpm
Standards
ANSI 372, ANSI 61
Factory Set Pressure
50 psi
Seat Material
PTFE
Inlet Connection Type
NPT
Flow Rate - Continuous Maximum
72.7 gpm
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 372, NSF 61
Pilot Adjustment - Maximum
150 psi
Operating Pressure - Maximum
150 psi
Fluid Temperature - Maximum
180 Degrees F
Operating Pressure - Minimum
5 psi
Port Design
Reduced Port
Flow Rate - Intermittent Maximum
23 gpm
Bonnet Material
PPE
Pilot Adjustment - Minimum
10 psi