  • Mfr # E50-2081600R06-SPKIT
  • Zoro # G215402504
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensor Type
Split-Core
Number of Current Sensors
2
Current Sensor Output
2 V
Amps
1600 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E50-2081600R06-SPKIT
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensor Type
Split-Core
Number of Current Sensors
2
Current Sensor Output
2 V
Amps
1600 A
Voltage
120/208-240V
Modbus RTU
Yes
Modbus TCP/IP
Yes
Protocol
Modbus RTU; Modbus TCP/IP
Enclosure
NEMA 4X
Current Sensors Included
Description
Class 500 Meter, 120/208-240V, 1600A, NEMA 4X Enclosure, Modbus RTU, Modbus TCP/IP Protocol, Single Phase or Two Phase Two Element, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output