  • Mfr # GFPST3C20M
  • Zoro # G705307319
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Outlets
1
Voltage
120V AC
Receptacle Configuration
NEMA 5-20R
Plug Configuration
NEMA 5-20P
Reset Type
Manual
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GFPST3C20M
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
12 AWG
Cord Length
3 ft
Receptacle Cord Length
22 in
Plug Cord Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.45 in
Conductor Size
#14 AWG
Outside Diameter
0.3
Details
Item
Self-Test Portable GFCI
Number of Outlets
1
Voltage
120V AC
Receptacle Configuration
NEMA 5-20R
Plug Configuration
NEMA 5-20P
Reset Type
Manual
Max. Amps
20 A
Enclosure Rating
NEMA 3R
Color
Black
Number of Conductors
3
Housing Material
PVC
Hz
60 Hz Hz
Type
Line Cord
Plug Style
Straight
Standards
UL Listed
Trade Designation
SJTW
Self-Testing
Yes
Trip Level
4 to 6mA
Current / Amperage Rating
20 A
Conductor Type
Copper
Connectivity
Plug-In
Strands
Multi
Series
Extra Heavy Duty
Amperage Rating
20 A
Item Type
Straight Blade
Style
Manual Set
Current Rating
20 A
Industry Standard(s)
UL Listed
Construction
Fabricated
Application
Line Cord with Male/Female Ends
Temperature Rating
-35 Degrees C to 66 Degrees C (-30 Degrees F to 150 Degrees F)
Voltage Rating Description
120 VAC
Material - Jacket
PVC
Material - Insulation
Elastomer
Description
GFCI, Cord Length 3 ft, Color Black, Max. Amps 20 A, Plug Configuration NEMA 5-20P, Receptacle Configuration NEMA 5-20R, Enclosure Rating NEMA 3R, Number of Outlets 1, Trade Designation SJTW, Voltage 120V AC, Hz 60 Hz Hz, Wire Size 12 AWG, Number of Conductors 3, Housing Material PVC