  • Mfr # HBL4100RS1WR
  • Zoro # G400702501
Voltage Rating
600V AC
Phase
Single
IP Rating
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBL4100RS1WR
Dimensions
Wire Size
4 to 2 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Single
IP Rating
Not Rated
NEMA Enclosure Rating
3, 4, 4X
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CSA Certified/CSA Spec. C22.2 No. 182.1, UL Listed and CSA Certified Type 4X, UL Standard 1682
Body Material
Epoxy Painted Aluminum
Material
Thermoplastic
Grounding Style
Style 1
Application
Metallic with Nylon Shroud
Operating Temp. Range
-40° C to 75° C
Environmental Conditions
Watertight
Industry Standard(s)
CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No. 182.1 UL Listed and CSA Certified Type 4X UL Standard 1682
Wattage
60000
Style
Reversed Service,Style 1 Grounding
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94 Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C Min. -40°C w/o impact -25° with impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682 Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are permanently fastened to the device housing Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 1686(1, 2, 3, Green)
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip®
Flange Type
Flanged
Housing Color
Gray and Black
Resistance Properties
Watertight
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Heavy Duty Products, Insulgrip Pin andSleeve Devices, Industrial Grade, Female, Receptacle, 100A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 1, Terminal Screws, Gray and Black,Watertight-Reversed Service