  • Mfr # HBL3100P6W
  • Zoro # G1158491
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBL3100P6W
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12.63 in
For Maximum Cable Diameter
1.94 in
Maximum Wire Size
1/0 AWG
Face Diameter
3.44 in
Minimum Wire Size
3 AWG
For Minimum Cable Diameter
1.065 in
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A
Voltage Rating
250V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CSA Certified C22.2 No. 182.1, IEC 60309-1, UL E146032
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Body Material
Zytel 801 Nylon
Features
Gasketed Sealing Ring Provides Watertight Seal
Body Material - Pin and Sleeve
Zytel 801 Nylon
Grounding Style
IEC
HP
15 hp
Switch Rated
No
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
NEMA Enclosure Rating
4X
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Shrouded
Yes
Reverse Service
No
Power Indicating Light
Horsepower Rating
15 hp
Housing Material
Non-Metallic
Hub Style
Standard
Description
Watertight Devices - Hubbell’s IEC 60309 Pin and Sleeve plugs, connectors, inlets and receptacles are the highest performing products available. The HBL® series of IEC pin and sleeve were designed for the demanding North American market. Hubbell was the first and is still only manufacturer of IEC 60309 devices in the USA and have numerous innovative features noted below. The IEC line of plugs and connectors are made with a rugged super tough, one-piece housing. The thermoset polyester contact carrier provides a high resistance to electrical tracking. They withstand higher temperatures which may result from overload or arcing. The heavy-duty, external cord grip provides superior strain relief on the conductors. Hubbell’s horsepower rated plugs and receptacles meet NEC 430.109(F) requirements and recognized as an approved disconnecting “line of sight” disconnecting means.