  • Mfr # DR15WHIWRTR
  • Zoro # G100701316
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DR15WHIWRTR
Country of Origin
China
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Brown
Mount Type
Flush
Standards
Resistance Properties
Tamper and Weather Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Ground Screw Material
#8-32 Brass, Multiple Drive
Temperature Rise
Top Material
Nylon
Device Color
White
Face Shape
Decorator
Face Style
Smooth Face
Poles and Wires
2 Pole, 3-Wire Grounding
Rating
15A, 125V
Mounting Strap Material
.040" (1) Steel (Galvanized)
Product Type
Flush-receptacles
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA
Standard
NEMA
Horsepower
0.5
Receptacle Grade
StyleLine Decorator Series, Specification Grade, Tamper and Weather Resistant
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current
Mounting Screw Material
Steel-Zinc Plated
Auto Ground Clip Material
Stainless Steel
Other Available Colors
Brown, Ivory, White, Office White, Almond, Light Almond, Gray, Black
Power Contacts Material
.030" (.8) Brass
Terminal Screw Material
#8-32 Brass, Multiple Drive
Base Material
Nylon
Flammability
UL 94 V2.
Terminal Accommodation
#14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Certification
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Straight Blade Devices, Receptacles,Tamper-Resistant Duplex, Decorator/Commercial/Industrial Grade, 2-Pole3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, White, Single Pack