  • Zoro # G1507046
/ea
Key Features
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1PYP2
Zoro #
G1507046
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1 in
Overall Length
3.13 in
Handle Length
4.53 in
Connection Size - Side 2
1 in
Nominal Valve Size
1 in
Connection Size - Side 1
1 in
Handle Height
2.71 in
Details
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Air, Oil, Steam, Water
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve with Drain
Body Material
Brass
Handle Material
PVC, Steel
Seat Material
PTFE
Stem Material
Brass
Handle Type
Lever
Ball Valve Product Group
Manual
Stem Type
Blowout Resistant
Max. Pressure
600 PSI CWP
Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Seal Material
PTFE
Type
Connection Type - Side 1
NPT
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Connection Gender - Side 1
Female
Handle - Locking
Non-Locking
Coefficient of Volume (Cv)
51.55
Color - Valve Body
Vented Ball Valve
Non-Vented
Connection Gender - Side 2
Female
Operating Temperature - Maximum
350 Degrees F
Connection Type - Side 2
NPT
Color - Valve Handle
Blue
Maximum Pressure - Steam
150 PSI
Vacuum Service Rating
29.9 in Hg
3-A Standard Compliance
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Brass, For Media Air, Oil, Steam, Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Applicable, Vacuum Service Rating 29.9 in Hg, Ball Material Chrome-Plated Brass, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking