  • Zoro # G2150687
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Inert Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1/2 in
Inlet Connection Type
NPTF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HT8210G094
Zoro #
G2150687
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/2 in
Overall Width
2-5/16 in
Overall Length
2-3/4 in
Overall Height
3-15/16 in
Center Line Pipe Center Size
Orifice Diameter
5/8 in
Details
For Media
Air, Inert Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPTF
Outlet Connection Type
Voltage
120V AC
Valve Type
High Flow
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Maximum
150 psi Air/Inert Gas, Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi Air/Inert Gas, Water
Item
Solenoid Valve
Valve Design
2-Way/2-Position
Electrical Connections
1/2 in Conduit Hub
Body Material
Brass
Application
Air Compressors, Car Wash Equipment, Industrial Water Control, Laundry Equipment, Pumps
Coil Enclosure
Watertight
Coil Insulation Class
F
IP Rating
IP66
Standards
UL Listed
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Fluid Temperature - Maximum
180 Degrees F
Includes Coil
Yes
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
150 psi
Wattage
10.1 W
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Thread Type
NPT
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Not Rated
Mounting Orientation
Vertical
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Ambient Temperature - Minimum
14 Degrees F
Includes Seal
Yes
Operating Pressure Differential Water - Minimum
0 psi
Valve Positions
2-Position
Operating Pressure Differential Water - Maximum
150 psi
NEMA Enclosure Rating
1, 2, 3, 3S, 4, 4X
Coefficient of Volume (Cv)
4
Response Time
1 sec
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Minimum
0 psi
Ambient Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 2-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Valve Type High Flow, Nominal Pipe Size 1/2 in, Orifice Diameter 5/8 in, Body Material Brass, Coefficient of Volume (Cv) 4, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum 150 psi, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material NBR, Voltage 110V AC, 120V AC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable, Coil Enclosure Watertight