  • Zoro # G4520077
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Nominal Pipe Size
3/4 in
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S211GF16NPEG5
Zoro #
G4520077
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
3/4 in
Orifice Diameter
Details
For Media
Air, Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Inlet Connection Type
Outlet Connection Type
Voltage
24V DC
Valve Type
Diaphragm
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Minimum
4 psi
Item
Solenoid Valve
Body Material
Nylon
Coil Insulation Class
F
Electrical Connections
Conduit
Fluid Temperature - Maximum
180°F
Coefficient of Volume (Cv)
6.7
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
200 (AC), 150 (DC)
Operating Pressure Differential Water - Maximum
150 (AC), 100 (DC)
Description
The GC VALVES S211GF16NPEG5 is a pilot-operated 2-way diaphragm solenoid valve constructed with a nylon body and NBR seals. It is designed for controlling the flow of air, gas, and water through a 3/4 inch orifice and nominal pipe size. This valve operates at 24V DC. Coil energization opens or closes the flow path. It supports applications requiring a maximum fluid temperature of 180°F and functions within pressure differentials ranging from a minimum of 4 psi up to 150 psi for water and 200 psi for air or inert gas; Voltage: 24V DC.
Key Features:
  • Body Material: Nylon
  • Seal Material: NBR (Buna-N)
  • Valve Type: Diaphragm
  • Valve Ways: 2-Way
  • Operation Type: Pilot Operated
  • Nominal Pipe Size: 3/4 in
  • Orifice Diameter: 3/4 in
  • Voltage: 24V DC
  • Electrical Connections: Conduit
  • Maximum Fluid Temperature: 180°F
  • Media Compatibility: Air, Gas, Water
  • Minimum Operating Pressure Differential: 4 psi
  • Maximum Operating Pressure Differential: 150 psi (Water), 200 psi (Air/Inert Gas)